AŽ MĚ ANDĚLÉ...
Akcent 1999

Až mě andělé...
TRAMPING


....Je to touha po svobodě, po spojení s přírodou, po tiché noci s měsíčním pohlazením, je to romantická cesta starých veteránů, kteří si schovávají v torně vzpomínky pro zimní nečas, kdy se v kůlně choulí sešlapané kanady.

....Tramping je filozofie ztracených duší moderního světa. Je to klukovský breviář, v němž se skví prérie, kovbojové, stezky do Skalistých hor, tábořiště pod Bílou skálou, je to naslouchání těm, kteří v potrhaném klobouku a v pomuchlaném šátku, a ve vytahaných manžestrácích vyprávějí nové generaci o Svatojánských proudech, o Mořině, o Podkozí, o Rozvědčíku.

....Tramping je útěk z města panelových stěn za šumotem modřínů, za zpěvem sýkorek, za chvílemi posezení s přáteli na verandách chat, za tóny kytar, které vhánějí slzy do očí.

....Trampové, to jsou snílci uprostřed Evropy, kterým fantazie maluje v očích oceány, moře, a koráby z útesů. Jsme v dostavníku, který voní dálkou prašných cest, a do toho vozu nemá přístup nikdo, kdo se řídí chladným rozumem. Díky za bláznovství kluků.

Jsme někdy pro smích, zalamujeme si palce, oblékáme se do maskáčů, opraných svetrů, na krk si věšíme amulety indiánských babiček, zuby nám vypadaly jako větve nad Bobřím jezerem, ale jsme tady. Bez registrací, statistik, bez legitimací, navzdory všem režimům, jediný kdo o nás ví, je trampský bůh a naše ženy, které nám dávají umyvadlo s vodou a se solí na naše omačkané nohy.


*